باشگاه کوهنوردی فراز

ابزارهای کوهنوردی

جهیزات کوهنوردی مورد نیاز در این قسمت :

    کوله پشتی / کاور باران
    چادر / زیرانداز / تشک های عایق
    کیسه خواب
    بوت های کوهپیمایی / سندل و دمپایی‌های راحتی
    شلوار‌های کوهنوردی / شلوار‌های سبک
    زیرپیراهنی‌های گرم / کتان / پشمی
    پیراهن و لباس‌های آستین بلند
    ژاکت
    کت‌های بادشکن
    پانچو / کت‌های بارانی
    پوشش‌های یدکی
    دستکش / کلاه / جوراب‌های ضخیم
    کلاه های آفتاب گیر / لبه دار
    باتون کوهنوردی خوردن و آشامیدن و آشپزی در کوهستان:
آشپزی در کوهستان
آب:

میزان استفاده خود از آب را در کوهنوردی اول مشخص کنید تا در صعود‌های بعدی دچار مشکل نشوید . به طور کل، یک لیتر آب در مسیر‌های معتدل با تابش خفیف نور خورشید تنها ۲ ساعت برای شما دوام می اورد. پس اگر میانگین فاصله آبی در هر مسیر صعود شما ۴ ساعت باشد، بهتر است که حداقل ۲ الی ۳ لیتر آب به همراه خود داشته باشید تا مقداری از آن را نیز در آشپزی خود استفاده کنید . تجیهزاتی مثل کمل بک ( کیسه آب ) که آب را داخل کوله شما ذخیره می‌کنند بسیار کاربردی هستند. حامل‌های آب بزرگ و در واقع ظرف‌های فشرده شده آبی هستند که می‌توانند به عنوان یک توزیع کننده آب در محیط کمپ استفاده شوند . همچنین می توان از حجم بالای آن ها برای آب گیری از منابع آبی در مسیر استفاده کرد . در این رابطه مقاله ضرورت نوشیدن آب در کوهنوردی های زمستانی را مشاهده کنید.
خوراکی های مسیر:

این کاملا به شما بستگی دارد که چه نوع مواد غذایی را با خود می آورید . به شخصه خود من سعی می‌کنم یک ترکیب از میوه‌های خشک ( انبه و یا کشمش خشک ) ، مواد انرژی زا ( شکلات ، اوتمیل ها ) ژله‌های خوراکی (JellyACE ) و آب نبات‌ها را به همراه خود ببرم. حواستان به جیب هایتان هم باشد ! بسیاری از کوهنوردها خواراکی‌های خود را مثل بیسکویت های کرم دار ، شکلات و اسمارتیز ها ( ChocNut ، Oreo و M&MS ) را در جیب‌های مخصوص خود (ZIPLOCK) می ریزند. مواد غذایی با کالری پایین مصرف نکنید زیرا شما به انرژی نیازمند هستید !
وعده‌های غذایی:

آشپزی در کوه دیگر به یک امری طبیعی تبدیل شده است . من خودم گوشت، برنج و دیگر مواد غذایی را برای پخت و پز در کوهستان از فروشگاه های نزدیک خانه میخرم . اگر میزان خورد و خوراک شما به کنسرو‌ها بسنده می‌کند، می‌توانید بجای پخت و پز از آن ها استفاده کنید . اما نکته مهم باقی نگذاشتن آثار موادغذایی در طبیعت است ، مانند قوطی‌های حلبی . پختن برنج در کوهستان جز اینکه در ارتفاعات آب زودتر به جوش می آید با پخت و پزآن در شهر هیچ فرقی نمی‌کند. پاستا و سوپ ها نیز به عنوان جایگزین‌های آسانتری برای برنج استفاده می شوند . روغن در آشپزی بسیار مهم است و من همیشه سعی میکنم برای مزه دار و تند کردن غذا از فلفل و یا از پودر‌های آن استفاده کنم.


اجاق:

گرچه تعداد زیادی از اجاق‌های چند گانه سوز وجود دارند ،اما بیشتر اجاق‌های کوهنوردی با گاز بوتان کار می‌کنند . مطمئن شوید که به اندازه کافی برای صعود خود سوخت دارید ، یک سیلندر بوتان معمولا برای ۱ الی ۲ وعده غذایی کفایت می‌کند . من معمولا برای هر شب، یک سیلندر می‌اورم و برای اطمینان بیشتر یک عدد سیلندر یدکی نیز با خود همراه دارم. همینطور برای خود اجاق نیز نیاز به یک سیلندر بوتان دارید. آتش روشن کردن در محیط کمپ برای پخت و پز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. یک فندک و یا بسته کبریت را حتما با خود داشته باشید تا اگر شمعک اجاق شما از کار افتاد از آن‌ها استفاده کنید . اگر هنوز اجاق ندارید مقاله “چگونه بهترین اجاق گاز کوهنوردی را انتخاب کنیم ؟” را مشاهده کنید.
ظروف آشپزی و خورد و خوراک :

ظروف اشپزی شما می‌توانند همان ظروف خورد و خوراک شما در کوهپیمایی باشد. ظروف با کیفت از جنس تیتانیوم و یا ست‌های Kovea cooker بسیار مقرون به صرفه و ارزشمند هستند. همراه خود قاشق، چنگال و کارد به همراه داشته باشید. توجه داشته باشید که همه این‌ها می‌تواند داخل یک چاقوی سوییسی باشد پس به همراه داشتن یکی از آن ها کمک شایانی به صرفه جویی در فضای کوله پشتی می‌کند.
بعد از غذا:

اگر میزان آب در دسترس محدود است، می‌توانید ظروف غذا را با استفاده از دستمال و حوله های آغشته به الکل تمیز کنید. به هیچ وجه ظروف را به همراه غذا رها نکنید زیرا در شب مهمان‌هایی مثل موش و دیگر موجودات موذی خواهید داشت! اگر منبع آبی در محیط کمپ شما وجود دارد، شست و شوی خود را پایین رود انجام دهید تا آب را نیز کمتر آلوده کنید .
تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در این قسمت:

    ۲ الی ۳ لیتر آب و یا نوشیدنی / مخزن‌های آب
    خوراکی‌های مسیر : می‌توانند انرژی زا باشند مانند شکلات و آب نبات‌ها ، میوه‌های خشک
    برنج / گوشت نیم پخت شده و یا خام
    نودل‌ها / قهوه‌های فوری
    روغن / سیر / فلفل و یا پودر آن
    اجاق‌های کوهنوردی و سوخت آن
    ظروف پخت و پز و خورد و خوراک
    قاشق / چنگال / کارد / در باز کن
    فندک / کبریت
    کیسه‌های زباله / زیپلاک‌ها (ZIPLOCK)

دستشویی در محیط کوهستان و لوازم بهداشتی :
لوازم بهداشتی در کوهستان

بدون شک ، رفع نیاز‌های شخصی هر فردی حتی در محیط‌های کوهستانی امری غیر قابل اجتناب است. اولین وسیلۀ مورد نیاز یک بیلچه است ( برای هر گروه یک عدد ). با این بیلچه، حفره ای را در زمین میکنید تا ضایعات خود را دفن کنید. باقی موارد دیگر کاملا بدیهی هستند . استفاده از شامپو‌ها ، صابون‌ها و حوله نیز شاید در آغاز کوهنوردی به کار شما نیاید اما در دوش گرفتن بعد از کوهنوردی حسابی کاربردی و لذت بخش هستند. اگر در این زمینه به اطلاعات بیشتری نیازمند هستید مقاله دستشویی در کوهستان را مطالعه فرمایید.
تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در این قسمت:

    بیلچه / دستمال کاغذی
    صابون / شامپو
    مسواک / خمیر دندان
    الکل ضدعفونی کننده
    آینه

گجت ها و تجهیزات ارتباطی کوهنوردی:
گجت های کوهنوردی

درست مانند بازی‌های رایانه ای در واقعیت … شما می توانید همانطور که درحال کوهنوردی هستید از گجت های گوناگونی استفاده کنید . ساده ترین آن‌ها چراغ قوه‌ها و هدلامپ‌ها و دوربین‌ها هستند . تقریبا دیگر همه افراد یک دوربین دیجیتال دارند و صد البته بهترین دوربین‌ها برای عکاسی در طبیعت، دروبین های DSLR هستند. برای جهت یابی و تسریع حرکت با خود جی پی اس / ساعت‌های ارتفاع سنج بیاورید. این دو مورد یکی از حیاتی ترین تجهیزات کوهنوردی هستند . اگر نمی‌توانید آن‌ها را تهیه کنید، یک قطب نمای ساده نیز از پس کار برخواهد آمد. برای جهت یابی بدون تجهیزات کوهنوردی حتما مقاله ۶ روش جهت یابی در روز را در سایت مطالعه فرمایید. همیشه یک جفت باطری اضافه نیز همراه خود داشه باشید زیرا هوای سرد، باطری‌ها را زودتر خالی می کند.
تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در این قسمت :

    چراغ قوه / هد لامپ‌ها
    دوربین دیجیتال / دوربین‌های دوچشمی
    تلفن همراه / تلفن رادیویی دو طرفه ( واکی تاکی‌ها )
    جی پی اس / ساعت‌های ارتفاع سنج
    قطب نما / نقشه‌های توپوگرافی
    باطری اضافه / حافظه
     

حفاظت خود در مواقع اوژانسی و چند وسیله دیگر:
وسایل اوژانسی در کوهنوردی

من همیشه یک دفترچه یادداشت با یک خودکار همراه خود دارم تا بتوانم تجربه کوهنوردی خود را ثبت کنم. این دفترچه و خودکار در مواقع ضروری نیز، بسیار کارآمد است. می‌توانید در مسیر‌های ناشناخته ، مسیر صعود خود را با یک عدد ریبون نشانه گذاری کنید و با یک عدد سوت نیز صدای خود را به دیگر اعضا و یا افراد منطقه برسانید. یک طناب انفرادی در مسیر های شیب دار و برای گذر از رودخانه ها بسیار کاربردی است. کیف کمک‌های اولیه مهم ترین آن‌ها است . اگر بیماری مانند آسم دارید، یادتان نرود حتما داروها و تجهیزات پزشکی خود را همراه خود بیاورید! حتما بر یک تکه کاغذ یک شماره تماس و نوع گروه خونی خود را یادداشت کنید تا اگر کسی شما را بیهوش پیدا کرد، سریعا به شما کمک کند.

یک چاقوی سوییسی می‌تواند به دلایل زیادی در صعود ما مفید واقع شود. دیگر پیشنهاد‌های ما همراه داشتن نوارچسب‌های ضخیم ( برای مهر و موم کردن چادر و کیسه ها ) ، یک عدد ریسمان چند لا (این ریسمان ها بسیار باریک هستند و می توان برای ساخت جارختی، برای اعضا استفاده کرد).

[adrotate group=”1″]
تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در این قسمت:

    خودکار / کاغذ / ریبون / سوت
    اسپری‌های حشره کش / کرم های ضد افتاب با اس پی اف بالای ۳۰
    کیف کمک‌های اولیه / دارو‌های شخصی
    طناب‌های چندکاره / طناب‌های باریک
    نوار برچسب‌های ضخیم
    چاقوی سوییسی
    کارت شناسایی به همراه یک شماره تماس نزدیکان / درج گروه خونی برروی کاغذ

آیا موردی را جا انداخته ایم ؟ در قسمت نظرت با ما گفت و گو کنید و دیگر تجهیزات کوهنوردی را به ما معرفی کنید.